Особливості експлуатації інженерних систем будівель під час воєнного стану
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2023.44.23-29Ключові слова:
газопостачання, димовидалення, газонебезпечні роботи, комплексне приладове обстеження, ремонт газопроводуАнотація
Руйнування інженерних систем будівель і споруд, періодичні пікові навантаження, що утворюються під час воєнних дій, істотно впливають на стабільність роботи цих систем. Необхідність виконувати ремонтні і налагоджувальні роботи в аварійному режимі в найкоротший термін не завжди узгоджується з чинними вимогами з охорони праці, які розроблялися для умов експлуатації інженерних мереж в мирний час. Враховуючи наявний і відтермінований вплив пошкоджень на роботу інженерних систем є необхідність врахувати наявні умови в нормативних документах, які в подальшому можуть бути використанні при форс мажорних обставинах. При вибухах поблизу газопроводів утворюється динамічні коливання, подібні до робіт по забиванню паль при будівництві. В такому випадку «Правила безпеки систем газопостачання» вимагають здійснювати перевірку міцності стиків по всій довжині впливу плюс 20 м. Часто пошкодження газопроводу від вибуху призводить до його зміщення по вертикалі й горизонталі. Тому виникає необхідність перевіряти фізичним методом контролю найближчі від місця пошкодження зварні стики. При виявленні дефекту у стиках необхідно обов’язково перевіряти і наступний стик газопроводу. Крім наскрізних пошкоджень існує вірогідність пошкоджень тільки ізоляційного покриття. Так як фізично оглянути підземний газопровід неможливо, необхідно використовувати приладний метод виявлення таких пошкоджень. Необхідно проводити позачергове приладове обстеження, на підставі якого визначаються ділянки, які потребують додаткової ізоляції. Повинна здійснюватися перевірка і додаткова герметизація інженерних вводів і випусків підземних комунікацій. В будівлях повинен здійснюватися контроль мікроконцентрацій чадного газу та контроль довибухових концентрацій метану.
Посилання
DBN V.2.5-20-2018. Hazopostachannia / Minrehion Ukrainy. – K.: Minrehion Ukrainy, 2019. – 109 s.
NPAOP 0.00-1.76-15. Pravyla bezpeky system hazopostachannia. – K.: Osnova, 2015. – 179 s.
Stasiuk B. R. Udoskonalennia metodiv diahnostuvannia vytokiv z hazovykh merezh. Dys. kand. tekhn. nauk. Ivano-Frankivskyi tekhnichnyi universytet nafty i hazu.- Ivano-Frankivsk, 2015- 144 s.
DBN V.2.5-41:2009 Inzhenerne obladnannia budynkiv i sporud. Zovnishni merezhi ta sporudy. Hazoprovody z polietylenovykh trub. Chastyna I. Proektuvannia. Chastyna II. Budivnytstvo. – K.: Minrehion Ukrainy, 2010. – 44 s.
Poriadok tekhnichnoho ohliadu, obstezhennia, otsinky ta pasportyzatsii tekhnichnoho stanu, zdiisnennia zapobizhnykh zakhodiv dlia bezavariinoho ekspluatuvannia system hazopostachannia, zatverdzhenyi Nakazom Ministerstva enerhetyky ta vuhilnoi promyslovosti Ukrainy vid 24.10.2011 № 640.
DBN V.2.2-15-2019 «Zhytlovi budynky. Osnovni polozhennia» / Ministerstvo rehiononalnoho rozvytku, budivnytstva ta zhytlovo-komunalnoho hospodarstva Ukrainy. – K.: Minrehion Ukrainy, 2019. – 149 s.
DSTU-N B V.2.5-42:2010 Inzhenerne obladnannia budynkiv i sporud. Nastanova z proektuvannia, montazhu ta ekspluatatsii vnutrishnikh system hazopostachannia z vykorystanniam midnykh bezshovnykh kruhlykh trub.
Ekspluataciya sistem gazosnabzheniya. Operacionnye karty tehnologicheskih processov / Pod red. G. G. Shishko – Simferopol, 2013. – 644s.
Tkachenko V. A., Skliarenko O. M. Hazopostachannia: pidruchnyk. – K.: IVNVKP «Ukrheliotekh», 2012. – 588 s.
Zbytky operatoriv HRM vid pochatku rosiiskoi ahresii // Informatsiiene ahenstvo «INTERFAKS-Ukraina», 27.05.2022 r. https://interfax.com.ua/news/economic/835348.html.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Ю. Й. Франчук, В. А. Коновалюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).