Принципи формування термо-радіаційного середовища в приміщеннях з круговими випромінювачами довільного положення
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2025.53.43-56Ключові слова:
термо-радіаційне середовище, кільцеві випромінювачі, коефіцієнт опромінення, точкове числення, радіаційна температураАнотація
Одним із визначальних моментів при формуванні мікроклімату в приміщеннях є випромінюючі властивості як випромінювачів, так і внутрішніх поверхонь приміщення. При формуванні термо-радіаційного середовища у приміщеннях обмін радіаційними потоками між випромінювачами і поверхнями впливає на радіаційну температуру і стан людини. Для стандартних нескладних умов ця проблема вирішується просто. Для складних умов: незвичайні приміщення і випромінювачі, виникають певні труднощі. Робота присвячена розробленню принципів формування температурно-радіаційного середовища у приміщеннях зі складною геометричною формою і з випромінювачами у формі кола/кільця довільного положення з використанням прогресивного математичного апарату точкового числення. З використанням базового точкового рівняння кола розроблено точкове рівняння кола і кільця, за яким сформовано поле точок сканування і зроблена візуалізація отриманого точкового рівняння в середовищі Maple. Для сусідніх чотирьох або трьох точок сканування визначаються параметри випромінювання: коефіцієнти опромінення, радіаційна температура та потік. Сума параметрів від усіх елементів у розрахункових точках сформують їхній розподіл приміщенням. Розроблені принципи з використанням точкового числення дозволять підвищити точність розрахунків та скоротити їхній час, оскільки вилучає з розгляду громіздкі системи рівнянь, які розв’язуються чисельними методами. Подальші дослідження будуть спрямовані на розроблення програмного комплексу для формування комфортних температурно-радіаційних умов у приміщеннях за наявності поверхневих випромінювачів різних форм при різному розташуванні в просторі.
Посилання
Jakubiec J.A., Reinhart C.F. DIVA 2.0: "Integrating daylight and thermal simulations using Rhinoceros 3d, DaySim and EnergyPlus". Proceedings of Building Simulation 2011: 12th Conference of International Building Performance Simulation Association, Sydney, 14-16 November.
Baliuba Y.H. Naidysh V.M. "Tochechnoe ischislenie". MHPU, 2015.
Yehorchenkov V.O. "Modelirovanie parametrov izlucheniia mezhdu poverkhnostiami proizvolnogo polozheniia s ispolzovaniem tochechnogo ischysleniia" Ventyliatsiia, osvitlennia ta teplohazopostachannia. Iss. 26, 2018, pp. 50-54.
Bozhenko M.F. "Systemy opalennia, ventyliatsii i kondytsiiuvannia povitria budivel". KPI im. Ihoria Sikorskoho, 2019.
Ylinskii V.M. "Stroitelnaia teplofizika". Vysshaia shkola, 1974.
Fokin K.F. "Stroitelnaia teplotekhnika ohrazhdaiushchikh chastei zdanii". Iss. 4, Stroiyzdat, 1973.
Sharkauskas Y.Y. "K raschetu sistem luchistogo otopleniia pomeshchenii". Nauchnye trudy MISI. Iss. 52, 1967.
Yehorchenkov V., Buravchenko V., Plosky V.O. "Solar Gain in the Buildings of Unconventional Shape". 2023 IEEE 3rd KhPI Week on Advanced Technology (KhPIWeek), pp. 502-507, DOI: 10.1109/KhPIWeek61412.2023.10312876.
Bankhidi L., V.M. Beliaeva (transl.). "Teplovoi mikroklimat pomeshchenii: Raschet komfortnykh parametrov po teplooshchushcheniiam cheloveka". Stroiizdat, 1981.
Missenard F.A., Protopopova A.P (transl.). "Luchistoe otoplenie i okhlazhdenie". Stroiizdat, 1961
Yehorchenkov V., Fareniuk H. "Formuvannia komfortnoho svitlo-radiatsiinoho seredovyshcha v budivliakh z nestandartnymy ohorodzhuvalnymy konstruktsiiamy". DP NDIBK, 2021
Wiener Ch. "Lehrbuch der darstellenden Geometrie", Vol. 1, B. G. Teubner, 1884.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Володимир Єгорченков

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).