Аналіз європейських нормативних вимог до будівель з близьким до нульового енергоспоживанням та можливості впровадження в Україні
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2023.47.28-35Ключові слова:
Будівлі з майже нульовим енергоспоживанням, NZEB, енергоефективне рішення, відновлюване джерело енергії, термомодернізація, енергоефективністьАнотація
Зараз у світі вживаються зусилля для пом’якшення впливу діяльності людини на зміну клімату. Будівельний сектор є одним із найбільших джерел викидів. Щоб зменшити викиди, будівлі мають бути енергоефективними та використовувати значну кількість відновлюваної енергії. Будівлі з близьким до нульового енергоспоживання (NZEB) є важливою частиною переходу до майбутнього з меншим викидом вуглецю. Ефективне споживання енергії в будівлях є одним із найдоступніших способів зменшити темп зміни клімату та проблеми, пов’язані зі здоров’ям. Метою дослідження є аналіз нормативних вимог країн Європи до NZEB та порівняння їх з чинними нормами в Україні з визначенням вартості енергоефективних конструктивних рішень з чинними нормативними значеннями. На основі проведених розрахунків та досліджень отримано такі науково-практичні результати: аналіз норм у країнах Європи до NZEB та порівняння їх з чинними нормами в Україні; розрахункові проєктні характеристики NZEB в Україні; потреби в утеплені огороджувальних конструкцій стін, даху, перекриття підвалу за чинними нормами в Україні та запропонованими NZEB-нормами; економічна доцільність заходів щодо утеплення запропонованих нормативних варіантів NZEB. У результаті отримано науково-практичні результати підвищення енергоефективності огороджувальних конструкцій. Виявлено, що за показниками огороджувальних конструкцій українські норми не відстають від інших європейських країн, хоча потребують подальшого вдосконалення та додаткових змін. Результати економічного розрахунку збільшення товщини утеплювача показують, що норми NZEB мають більш економічний та теплоізоляційний потенціал у довгостроковій перспективі порівняно з чинними нормами в Україні. Отримані результати досліджень можна використовувати як приклад при проєктуванні або реконструкції будівель для підвищення рівня енергоефективності.
Посилання
Teploizoliatsiia budivel. Metod vyboru teploizoliatsiinoho materialu dlia uteplennia budivel. DSTU 9191:2022. UkrNDNTS, 2023 (in Ukrainian)
Teplova izoliatsiia ta enerhoefektyvnist budivel. DBN V.2.6-31:2021. Ukrarkhbudinform, 2022 (in Ukrainian)
Rehman H., Heimonen I., Vainio T., Ramesh R., Wallin A. Technical recommendations of the new built Nearly Zero Energy Building (NZEB) in Ukraine. Dissemination seminar. https://www.vttresearch.com/sites/default/files/2022-12/NZEB_Final_Workshop_VTT_Presentation.pdf Access date: 16 October 2023
Bordier R., Rezaï N., Gachon C. EPBD implementation in France Status in December 2016. https://epbd-ca.eu/wp-content/uploads/2018/08/CA-EPBD-IV- France-2018.pdf Access date: 16 October 2023
Horward A.-C., Rosenberger J. Implementation of the EPBD Germany Status in 2020. https://epbd-ca.eu/wp-content/uploads/2022/10/Implementation-of-the- EPBD-in-Germany-2020.pdf Access date: 16 October 2023.
Building Climatology. DSTU-N B V.1.1-27:2010. Ukrarkhbudinform, 2011 (in Ukrainian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Леонід Косенко, Олена Коваль, Євгеній Юрченко, Артем Коваль
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).