Аналіз заходів з підвищення енергоефективності навчальних корпусів національного університету водного господарства та природокористування
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2023.46.77-88Ключові слова:
енергоефективність будівель, термомодернізація, енергоефективні заходи, економія енергоресурсів, викиди парникових газівАнотація
Проаналізовано заходи з підвищення енергоефективності навчальних корпусів НУВГП, які заплановано впровадити в рамках спільного Проєкту Міністерства освіти і науки України та Європейського інвестиційного банку «Вища освіта України. Енергоефективність та сталий розвиток», а саме: влаштування теплової ізоляції фасадів, покриття, підлоги по ґрунту та нижніх поверхів, заміна вікон і дверей на сучасні герметичні конструкції, влаштування теплової ізоляції трубопроводів, модернізація автоматизованих вузлів регулювання теплової енергії (АВРТЕ), систем освітлення та опалення, впровадження систем енергетичного моніторингу та диспетчеризації, влаштування системи вентиляції з рекуперацією теплоти витяжного повітря. Заходами, що здатні окупитися якнайшвидше, є теплова ізоляція трубопроводів, модернізація АВРТЕ й освітлення, впровадження систем енергомоніторингу та диспетчеризації. Найбільш тривалого терміну окупності потребуватиме запровадження рекуперації теплоти витяжного вентиляційного повітря, проте цей захід є необхідним з огляду на суттєве зменшення витрат теплової енергії на підігрівання зовнішнього припливного повітря в холодний період року. Впровадження запропонованих заходів дозволить знизити споживання енергії та відповідних витрат на 60 %, а саме – на 6 232 тис. кВт∙год/рік (порівняно з базовим рівнем витрат на енергоспоживання 10 286 тис. кВт∙год/рік), при одночасному підвищенні функціональності та комфортності будівель (з приведенням умов мікроклімату у приміщеннях у відповідність до нормативних вимог). Впровадження енергоефективних заходів також призведе до зменшення викиду парникових газів на 50 %, а саме – на 1648 т/рік.
Посилання
“Ministerstvo osvity i nauky Ukrainy - Za pidtrymky YeIB ta YeS ukrainski universytety pidvyshchat enerhoefektyvnist ta onovliat navchalni budivli y hurtozhytky.” Holovna. Ministerstvo osvity i nauky Ukrainy, mon.gov.ua/ua/news/za-pidtrimki-yeib-ta-yes-ukrayinski-universiteti-pidvishat-energoefektivnist-ta-onovlyat-navchalni-budivli-j-gurtozhitki. Accessed 20 August 2023.
Kizyeyev M., Soroka V., Dovbenko V., Novytska O., Protsenko S. "Energy auditing, certification and thermo-modernization of NUWEE buildings". Budownictwo o Zoptymalizowanym Potencjale Energetycznym, т. 10, № 2/2020, 2020, с. 95-102, doi:10.17512/bozpe.2020.2.12.
Zvity z enerhetychnoho audytu navchalʹnykh korpusiv № 1-6, TOV "ESKO Ukraina", 2020. (in Ukrainian)
Teplova izolyatsia ta enerhoefektyvnistʹ budivelʹ. DBN V.2.6-31:2021, Ukrarkhbudinform, 2022. (in Ukrainian)
Opalennia, ventyliatsiia ta kondytsionuvannia. DBN V.2.5-67:2013, Ukrarkhbudinform, 2013. (in Ukrainian)
Enerhetychna efektyvnistʹ budivelʹ. Metod rozrakhunku enerhospozhyvannya pid chas opalennya, okholodzhennya, ventylyatsii, osvitlennya ta haryachoho vodopostachannia. DSTU 9190:2022, DP «UkrNDNTS», 2022. (in Ukrainian)
Opys subproyektu «Vyshcha osvita Ukrainy» dlya Natsionalʹnoho universytetu vodnoho hospodarstva ta pryrodokorystuvannya, TOV «ESKO Ukraina», 2020. (in Ukrainian)
Zaklady osvity. Budynky i sporudy. DBN V.2.2-3:2018, Ministerstvo rehionalʹnoho rozvytku, budivnytstvata zhytlovo-komunalʹnoho hospodarstva Ukrainy, 2018. (in Ukrainian)
Metodyka obstezhennya inzhenernykh system budivnytstva. Nakaz Minrehionu Ukrainy vid 11 lypnya 2018 roku № 173 (potochna redaktsia — Redaktsia vid 07.05.2021) Rezhym dostupu: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0826-18#n14. Accessed 20 August 2023. (in Ukrainian)
Metodychni rekomendatsiyi dlya spivvlasnykiv bahatokvartyrnykh budynkiv: rozrobka enerhoefektyvnykh proektiv. Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, 2016. (in Ukrainian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Микола Кізєєв, Ольга Новицька, Наталія Кравченко, Сергій Проценко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).