Підвищення ефективності використання природного газу в побутових газових плитах
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2022.43.31-37Ключові слова:
газопостачання, тиск, витрата газу, економічна ефективністьАнотація
В України близько третини енергії отримується від спалювання газу (біля 30 млрд.куб.м. природного газу на рік). Більше половини за кількості газу спалюється в комунально побутовому секторі, до якого входить населення. Найбільша кількість приладів, призначених для спалювання газу, встановлена у населення і це переважно побутові газові плити. Витрата газу, яку споживають ці прилади, складає основну частину газу, що використовується в країні в літній період року. В зв’язку із значним подорожчанням енергоносіїв та переходом оплати газу в одиницях енергії питання енергоефективного споживання газу набуває все більшої актуальності. В даній роботі проведено аналіз використання газу при різних тисках в побутових газових плитах. Зроблено порівняння ефективності використання газу порівняно з використанням електричної енергії. Визначено, що оптимальним тиском перед пальником газової плити, при якому спалювання має найбільш економічний ефект, є 2400 Па. При цьому тиску порівняно з електричною енергією ефективність збільшується на 20,8%. При відхиленні тиску газу від 2400 Па спостерігається зниження ефективності спалювання і при тиску 1800 використання природного газу стає економічно недоцільним (порівняно з використанням електричної енергії для приготування їжі).
Посилання
«Enerhetychna stratehiia Ukrainy na period do 2035 roku: «Bezpeka, enerhoefektyvnist, konkurentospromozhnist», skhvalena rozporiadzhenniam Kabinetu Ministriv Ukrainy vid 18.08.2017r. № 605-r.
Zakon № 2553 «Pro vnesennia zmin do deiakykh zakonodavchykh aktiv Ukrainy shchodo zaprovadzhennia na rynku pryrodnoho hazu obliku ta rozrakhunkiv za obsiahom hazu v odynytsiakh enerhii», opublikovanyi 02.11.2021r.
Doslidzhennia problemy zabezpechennia optymalnoho tysku v rozpodilchykh merezhakh hazopostachannia pered pobutovymy hazovymy pryladamy / Yu.I. Franchuk, V.A. Konovaliuk // Ventyliatsiia, osvitlennia i teplohazopostachannia: nauk. tekhn. zbirnyk. – Vyp. 33. – K. KNUBA, 2020. – s. 32-38.
Predun K.M., Konovaliuk V.A., Franchuk Yu.I. Analiz vplyvu tysku hazu na parametry yoho spaliuvannia v pobutovykh hazovykh plytakh // Ventyliatsiia, osvitlennia ta teplohazopostachannia: nauk.-tekhn. zb. / Kyivskyi natsionalnyi universytet budivnytstva i arkhitektury. – 2021.– Vyp. 38.- S. 51-56.
DSTU 2204-93 Pobutovi hazovi plyty. Zahalni tekhnichni kharakterystyky
NPAOP 0.00-1.76-15. Pravyla bezpeky system hazopostachannia. – K.: Osnova, 2015. – 179 s.
Pasport fizyko-khimichnykh pokaznykiv pryrodnoho hazu №11 za period z 07:00 01.07.2021r. po 07:00 01.08.2021r.
Taryfy na haz dlia naselennia. Sait Ministerstva finansiv Ukrainy «Minfin». https://index.minfin.com.ua/ua/tariff/gas/2022-04-01/.
Taryfy na elektrychnu enerhiiu dlia naselennia Sait Ministerstva finansiv Ukrainy «Minfin» Sait Ministerstva finansiv Ukrainy «Minfin». https://index.minfin.com.ua/ua/tariff/electric/
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 В. А. Коновалюк, Ю. Й. Франчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).