Експертне експрес-оцінювання впливу тепломасообмінних процесів на залишковий ресурс корпуса реактора ВВЕР-1000 через циклічну пошкоджуваність
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2021.39.6-28Ключові слова:
атомна електростанція, тепломасообмінні процеси, температурна деформація, циклічна пошкоджуваністьАнотація
Україна залишається країною, яка залежить від атомної енергетики як для теплопостачання міст-супутників, так і для електропостачання. У містах, близьких до атомних електростанцій, доцільне електричне опалення від виробленої ними електроенергії. З іншого боку, Україна – єдина держава у світі, де трапилася найбільш важка аварія на атомній електростанції – на енергоблоці № 4 Чорнобильської АЕС у ніч проти 26 квітня 1986 року. Іншою характерною особливістю атомної енергетики України є значна кількість енергоблоків з вичерпаним проєктним ресурсом – так званих «старих» енергоблоків. Зношення їх пов’язане з впливом тепломасообмінних процесів, що призводять до періодичної температурної деформації елементів, яка викликає циклічну пошкоджуваність. Наведено приклад експертної експрес-оцінки залишкового ресурсу конкретного корпуса реактора ВВЕР-1000 з урахуванням сумісної дії нестаціонарних тепломасообмінних та механічних процесів. Виконано розгорнутий експрес-розрахунок циклічної (втомленої) пошкоджуваності металу корпусу реактору ВВЕР-1000 внаслідок небезпечного аварійного режиму.
Посилання
ND.1 Normy rozrakhunku na mitsnist obladnannia ta truboprovodiv atomnykh enerhetychnykh ustanovok PNAE H-7-002-86.
Рк.2 International Atomic Energy Agency, “Guidelines on Pressurized Thermal Shock Analysis for WWER Nuclear Power Plants”. IAEA-EBP-WWER. 2006. No. 8. Rev.1.
Pb.3 Glinka G. “Development of weight functions and computer integration procedures for calculating stress intensity factors around cracks subjected to complex stress fields”. Progress Repoport: Stress and Fatigue-Fracture Design, Petersburg, Ontario, Canada. 1996. No. 1. 108 p.
URL: https://www.afgrow.net/downloads/documents/SaFFd_1m.pdf
Pb.4 Kuznetsov H. V., Sheremet M. A. Raznostnye metody resheniia zadach teploprovodnosti: uchebnoe posobie. Tomsk: Yzd-vo TPU, 2007.
Pb.5 Chyrko L. I. “Porivniannia ukrainskoho ta rosiiskoho pidkhodiv do vyznachennia parametriv okrykhchuvannia metalu korpusiv reaktoriv”. Tezy dopovidei XIX shchorichnoi naukovoi konferentsii Instytutu yadernykh doslidzhen NAN Ukrainy 24 - 27 sichnia 2012 r. Kyiv, Ukraina. Р. 95-96.
URL: http://www.kinr.kiev.ua/Annual_Conferences/KINR2012/pdf/KINR_Conference_2012.pdf
Pb.6 Sіmonov E.Ya. “Prodlenie sroka ekspluatatsii reaktornykh ustanovok AES, vyrabotavshikh resurs, sooruzhenie novykh AES – opasnaia tekhnicheskaia avantiura”. Аtоmnа еnеrhеtykа v Ukrаinі. 2007
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 В. В. Попов, В. О. Мілейковський, О. С.Тригуб
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).