Апроксимація параметрів витікання повітря з отворів для моделювання природного повітрообміну
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2021.38.17-24Ключові слова:
природний повітрообмін, аерація, коефіцієнт витрати, коефіцієнт швидкості, витікання з отворів, графік АльтшуляАнотація
Хоча природна вентиляція має низьку ефективність і стабільність, її моделювання залишається актуальним на сьогодні. По-перше, більшість успадкованого житлового фонду має природну вентиляцію. По-друге, виробничі приміщення з потужними тепловиділеннями проєктуються саме з використанням природної вентиляції – аерації. Адже повітрообмін у них є занадто великим для забезпечення його механічними системами. А утилізувати теплоту витяжного повітря недоцільно через відсутність поруч споживачів низькопотенційної теплоти. Раніше при розрахунку аерації використовувалися лише значення коефіцієнта витрати отворів у автомодельній області при розрахункових параметрах внутрішнього і зовнішнього повітря. Сучасні підходи вимагають моделювати повітрообмін при змінних внутрішніх і зовнішніх умовах, за яких повітрообмін може набувати як завгодно малі значення. При цьому режим роботи отворів виходить за межі автомодельної області. Найбільш універсальним є графік Альтшуля. Комп’ютерний розрахунок не може базуватися на графічних даних і вимагає математичного опису. Однак, Альтшуль надав лише окрему формулу, що описує досить вузький діапазон. У даній роботі запропоновано апроксимацію експериментальних даних. Області, для яких експериментальні дані відсутні, заповнено на базі висловлених у даній роботі припущень. Результати дозволяють виконувати моделювання природного повітрообміну у максимально широких діапазонах зовнішніх факторів.
Посилання
Mileikovskyi V. O., Klymenko H. M. “Analitychni doslidzhennia enerhetychnoi efektyvnosti pryrodnoi ventyliatsii”. Ventyliatsiia, osvitlennia ta teplohazopostachannia. Vyp. 20., 2016, pp. 39-45.
Dovhaliuk V. B. Aerodynamika ventyliatsii. IVNVKP “Ukrheliotech”, 2015.
Altshul A. D., Kiseliov P. G. Hidravlika i aerodinamika (osnovy mekhaniki zhydkosti). Stroiizdat, 1965.
Mileikovskyi V. O. Eksperymentalni aerodynamichni doslidzhennia ventyliatsiinykh system. Yuston, 2021.
Späth H. One Dimensional Spline Interpolation Algorithms. A K Peters/CRC Press, 1995.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Viktor Mileikovskyi
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).