Апроксимація параметрів витікання повітря з отворів для моделювання природного повітрообміну

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32347/2409-2606.2021.38.17-24

Ключові слова:

природний повітрообмін, аерація, коефіцієнт витрати, коефіцієнт швидкості, витікання з отворів, графік Альтшуля

Анотація

Хоча природна вентиляція має низьку ефективність і стабільність, її моделювання залишається актуальним на сьогодні. По-перше, більшість успадкованого житлового фонду має природну вентиляцію. По-друге, виробничі приміщення з потужними тепловиділеннями проєктуються саме з використанням природної вентиляції – аерації. Адже повітрообмін у них є занадто великим для забезпечення його механічними системами. А утилізувати теплоту витяжного повітря недоцільно через відсутність поруч споживачів низькопотенційної теплоти. Раніше при розрахунку аерації використовувалися лише значення коефіцієнта витрати отворів у автомодельній області при розрахункових параметрах внутрішнього і зовнішнього повітря. Сучасні підходи вимагають моделювати повітрообмін при змінних внутрішніх і зовнішніх умовах, за яких повітрообмін може набувати як завгодно малі значення. При цьому режим роботи отворів виходить за межі автомодельної області. Найбільш універсальним є графік Альтшуля. Комп’ютерний розрахунок не може базуватися на графічних даних і вимагає математичного опису. Однак, Альтшуль надав лише окрему формулу, що описує досить вузький діапазон. У даній роботі запропоновано апроксимацію експериментальних даних. Області, для яких експериментальні дані відсутні, заповнено на базі висловлених у даній роботі припущень. Результати дозволяють виконувати моделювання природного повітрообміну у максимально широких діапазонах зовнішніх факторів.

Посилання

Mileikovskyi V. O., Klymenko H. M. “Analitychni doslidzhennia enerhetychnoi efektyvnosti pryrodnoi ventyliatsii”. Ventyliatsiia, osvitlennia ta teplohazopostachannia. Vyp. 20., 2016, pp. 39-45.

Dovhaliuk V. B. Aerodynamika ventyliatsii. IVNVKP “Ukrheliotech”, 2015.

Altshul A. D., Kiseliov P. G. Hidravlika i aerodinamika (osnovy mekhaniki zhydkosti). Stroiizdat, 1965.

Mileikovskyi V. O. Eksperymentalni aerodynamichni doslidzhennia ventyliatsiinykh system. Yuston, 2021.

Späth H. One Dimensional Spline Interpolation Algorithms. A K Peters/CRC Press, 1995.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-07-01

Як цитувати

Мілейковський, В. (2021). Апроксимація параметрів витікання повітря з отворів для моделювання природного повітрообміну. Вентиляція, освітлення та теплогазопостачання, 38, 17–24. https://doi.org/10.32347/2409-2606.2021.38.17-24