Дослідження впливу температури на параметри природного паливного газу
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2021.36.52-60Ключові слова:
температура, надлишковий тиск, система газопостачання, облік газу, стандартні умовиАнотація
Проаналізовано розбіжності в нормативних документах щодо визначення поняття «стандартні умови» та параметрів, за яких визначається теплота згоряння природного газу. При визначенні енергетичної цінності природного газу в європейських країнах використовуються відмінні значення кінцевої температури продуктів згоряння, значень вищої та нижчої теплоти згоряння. Це зумовлює відхилення до 19 % значень теплоти згоряння природного газу одного і того ж складу залежно від установлених у конкретній країні стандартних умов. На основі фактичних значень основних параметрів газу на характерних ділянках газотранспортної мережі населеного пункту досліджено вплив температури навколишнього середовища на основні параметри газового середовища. Побудовано графічні залежності густини газу, числа Воббе й об’єму газу від температури. На підставі проведених розрахунків визначено, що при зміні температури в діапазоні від 0 до 40 °С об’єм газу збільшується на величину 0,34 м3 на 1 °С, густина зменшується на 0,002 кг/м3 на 1 °С. Максимальне значення числа Воббе досягається при температурі 10 і 25 °С. Однаковий об’єм газу може мати різну енергетичну цінність, оскільки вона напряму залежить від складу й відсоткового вмісту компонентів газової суміші. Наявність коректора за температурою та тиском на вузлу обліку газу дозволяє підвищити достовірність обліку, але повністю проблему не вирішує. Виміряна приладами обліку кількість газу обов’язково має бути приведена до стандартних умов та переведена в одиниці енергії.
Посилання
Richnyi zvit za 2019 rik - NAK «Naftohaz Ukrainy». Ofitsiinyi sait AT «Natsionalna aktsionerna kompaniia «Naftohaz Ukrainy». URL: https://www.naftogaz.com/files/Zvity/Annual-Report-2018-ukr.pdf.
Nebalans gaza. Vliianie temperatury i davleniia gaza na privedenie obema k standartnym usloviiam.
URL: https://alfaopt.ru/a200997-nebalans-gaza-vliyanie.html
Belov D. B. “Αnaliz vliianiia temperatury prirodnogo gaza v truboprovode na ego obem”. Izvestiia TulGU. Texnicheskie nauki. 2013. Vyp. №6, Ch. 1. P. 25-31.
Matiko D. F., Fedoryshyn R. M. “Proektuvannia teploizoliatsii vuzliv obliku pryrodnoho hazu z metoiu usunennia dodatkovykh pokhybok vymiriuvannia vytraty”. Visnyk Nacionalnogo universytetu «Lvivska politekhnika», 2009. P. 152-158.
Predun K. M., Franchuk Yu. Y. “Dostovirnist obliku pryrodnoho hazu abonentamy zhytlovykh budynkiv”. Materialy XLVII naukovo-tekhnichnoi konferentsii pidrozdiliv VNTU, Vinnytsia, 14-23 bereznia 2018 r.
URL: https://conferences.vntu.edu.ua/index.php/all-fbtegp/all-fbtegp-2018/paper/view/4343.
Konovaliuk V. A., Franchuk Yu. Y. “Doslidzhennia problemy zabezpechennia optymalnoho tysku v rozpodilchykh merezhakh hazopostachannia pered pobutovymy hazovymy pryladamy”. Ventyliatsiia, osvitlennia i teplohazopostachannia. 2020. Vyp. 33. P.3 2-38.
Gazy goriuchie prirodnye dlia promyshlennogo i kommunalno-bytovogo naznacheniia. Teknicheskie usloviia. GOST 5542-87. Izd.-vo standartov, 1987.
Hazopostachannia. DBN V.2.5-20-2018. Ukrarkhbudinform, 2019.
Pravyla bezpeky system hazopostachannia. NPAOP 0.00-1.76-15. Osnova, 2015.
Kodeks hazorozpodilnykh system. Postanova Nacionalnoi komisii, shcho zdiisniue derzhavne reguliuvannia u sferakh energetyky ta komunalnykh poslug vid 30.09.2015 №2494.
URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1379-15#Text
Petryshyn I., Sokolovskyi V., Petryshyn N., Darvai I. “Analiz pokaznykiv yakosti pryrodnoho hazu, yaki vplyvaiut na protses horinnia”. Standartyzatsiia, sertyfikatsiia, yakist. 2012. №3. P. 51-56.
Gazy goriuchie prirodnye. Raschetnyi metod opredeleniia teploty sgoraniia, otnositelnoi plotnosti i chisla Vobbe. GOST 22667-82. Izd.-vo standartov, 1982.
Yakist hazu. NАFТOHАZ. URL: http://utg.ua/utg/ business_info/yakist-gazu.html
Pryrodnyi haz. Vyznachennia enerhii. DSTU ISO 15112:2009. Derzhspozhyvstandart Ukrainy, 2010.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Viktor Mileikovskyi, В. А. Коновалюк, Ю. Й. Франчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).