Високоточний ядерно-квадрупольно-резонансний термометр для аерогідродинамічних досліджень
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2020.35.34-40Ключові слова:
графічне програмування, температура, ядерний квадрупольний резонансАнотація
У гідроаеродинаміці є задачі, які вимагають підвищеної точності вимірювання температури. Прикладом є вимірювання надлишкової температури на периферії турбулентних струмин. Необмежене підвищення температури на осі струмини задля підвищення точності вимірювання недоцільне через неавтомодельність за числом Архімеда. Для цього можливо використати явище ядерного квадрупольного резонансу. Запропоновано прилад для точного вимірювання температури в діапазоні від 0 °С до +200 °С. З використанням пакету графічного програмування LabView побудовано віртуальну модель автоматичного термометра на основі ядерного квадрупольного резонансу. Датчик ядерного квадрупольного резонансу відстежує резонансну частоту поглинання термометричної речовини і передає сигнал на вхід надрегенератора. Показано, що для зменшення похибки вимірювання необхідно або використати ручний спосіб вимірювання частоти або регенеративний режим.
Посилання
Abramovych H. N. Teoriia turbulentnykh strui. Ekolit, 2011.
Grimitlin M. I. Raspredeleniie vozduha v pomeshcheniiah. AVOK Severo-Zapad, 2004.
Dovhaliuk V. B. Aerodynamika ventyliatsii. IVNVKP «Ukrheliotekh», 2015.
E. S. Juodis, V. Motuzienė. Vėdinimo aerodinamika. Technika, 2014.
Larin V. Yu., Rozorinov H. N., Chichikalo N. I. Kontseptsii professionalnogo proektirovaniia priborov i sistem. Кnigа 1. Kafedra, 2016.
Karpenko V. D., Kovalchuk N. O., Lenovenko A. M., Solod S. D., Suvorov A. H. “Sovremennoe sostoianie i perspektivy yaderno-kvadrupolnoi rezonansnoi termometrii Ukrainy”. Kosmicheskaia tekhnika. Raketnoe vooruzhenie. 2017. no. 2(114). P. 146–150.
Lenovenko A., Stadnik B., Stolyarchuk P., Parakuda V., Kovalchuk N. “Vymiriuvalnyi kompleks dlia kalibruvannia, perevirki i atestatsii zasobiv vymiriuvannia temperatury na bazi etalonnoho yaderno-kvadrupolnoho termometra pershoho rozriadu YaКRТ-5М”. Vymiriuvalna tekhnika ta metrolohiia. 2013. no.74 . P. 127–132.
Kharinskii А. А. Osnovy konstruirovaniia elementov radioaparatury. Enerhiia, 1971.
Zaal R. Spravochnik po raschetu filtrov. Radio i sviaz, 1983.
Ohte A.Iwaoka H. “Accurate сalibration а рrecision of new NQR thermometer (203 K to 398 K Range Calibration at the NRML)”. Metrologia. 1979. Vol. 15. № 4. P. 195–199.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Т. Тkаchеnkо, Y. Pilkеvych, V. Mileikovskyi
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).