Комбінована схема спалювання твердого палива в опалювальних котлах малої потужності
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2020.35.6-14Ключові слова:
комбінована схема спалювання, шахтно-шарова схема, опалювальний водогрійний котел, твердопаливний котел, напівмеханічна топка, обертова колосникова решітка, тверде паливоАнотація
Розглянуто різні конструктивні схеми спалювання твердого палива в опалювальних водогрійних котлах до 100 кВт з аналізом їхньої ефективності. З метою зниження капітальних і експлуатаційних затрат доцільне промислове впровадження порівняно недорогих зразків опалювальних котлів малої теплопродуктивності з прийнятним рівнем механізації технології спалювання дешевого, в тому числі місцевого палива, з мінімальними затратами на його підготування. Запропоновано конструкцію опалювального водогрійного котла з напівмеханічною топкою, технологічна схема спалювання якої поєднує процеси сушіння, газифікації і горіння палива в шахті із затискною решіткою та вигоряння коксу в шарі на обертовій колосниковій решітці. Відмічено, що за періодичної подачі палива в топці з обертовою колосниковою решіткою підтримується стабільність процесу горіння в камері згоряння в період між чищеннями від золи й шлаку без значної зміни складу надшарових газів. Завдяки плавному переміщенню на обертовій колосниковій решітці порції розжареного коксу з паливної шахти в топкову камеру створюються умови для підтримання рівномірності роботи котла з нормативними показниками. Зниження шкідливих викидів у відхідних газах при спалюванні реакційного палива досягається подачею через колектор вторинного дуття повітря в зону горіння летких речовин на виході із затискної решітки. Наведено аналітичні рівняння визначення розмірів зони горіння за режимними й конструктивними параметрами процесу спалювання. Ефективність застосування в малопотужних котлах комбінованої (шахтно-шарової) технологічної схеми перевірено під час випробувань спалювання вугілля різної якості в напівмеханічній топці з обертовою колосниковою решіткою в складі електровугільного котла теплопродуктивністю 50 кВт для залізничних вагонів.
Посилання
Stepanov D. V., Bodnar L. A. Enerhetychna ta ekolohichna efektyvnist vodohriinykh kotliv maloi potuzhnosti, KVIZ VNTU, 2011.
Bratenkov V., Khavanov P., Vesker L. Teplosnabzhenie malykh naselennykh punktov. Stroizdat, 1988.
Nickel E., Hofeld G. Povyshenie ispolzovanyia pervichnykh energetycheskikh resursov i umenshenie pylevydeleniia v avtomaticheskikh ustanovkakh so sloevymi topkami na tverdom toplive. Kiev, 1985.
Vares V., Kask, Muiste P., Pikhu T., Soosaar S. Spravochnik potrebitelia biotopliva. Talliyn. 2005
Senchuk M. P., Barkovskyi A. V. “Simulation of Solid-Fuel Hybrid Combustion”. Ventyliatsiia, osvitlennia ta teplohazopostachannia, 2017. Vyp. 21. P. 11-17.
Makarov А. S., Senchuk M. P., Nevstrueva H. М. “Kotel dlia spaliuvannia drov, kuskovoho torfu ta vidkhodiv derevyny.” Patent of Ukraine 50214 А. 15.10.2002.
Roddatis K. Kotelnye ustanovki. Energy, 1977.
Kuzmin S. N., Liashkov V. N., Kuzmina Yu. S. Byoenergetika. FHBOU VPO “THTU”, 2011.
Senchuk M. P. “Shvydkist horinnia tverdoho palyva v topkovykh protsesakh opaliuvalnykh kotliv”. Visnyk natsionalnoho universytetu «Lvivska politekhnika», seriia: teoriia i praktyka budivnytstva 2016. №844. P. 194-202.
Kotly opaluvalni vodohriini teploproduktuvnistiu do 100 kVt. Zahalni tehnichni umovy. DSTU 2326-93, Derzhstandart Ukrainy, 1994.
Kotly otopitelnye vodogreinye teploproizvoditelnostiu ot 0,1 do 4 MVt, HOST 30735-2001, Mezhgosudarstvennyi sovet po standartizatsii, metroloyii i sertifikatsii, 2001.
Peletna topka «Fakel» (PMZ «DENAS»MASH, Ukraina). http://denasmash.com/ukr/tverdotoplivnye-kotly/avtomaticheskie-pelletnye-gorelki-fakel/
Tverdopalyvni kotly (HERZ Energietechnik, Avstriia). https://bio.ukr.bio/ua/boilers/brand/13-HERZ/
Tverdopalyvni kotly «HEIZOMAT RHK» (Nimechchyna). http://www.saelen-energie.fr/chauffage-biomasse-miscanthus-Heizomat.html
Tverdopalyvni kotly «Svitlobor Avto» (Ukraina). https://www.enemcon.com/pelletnye-kotly/s-samoochistkoj/svetlobor-avto-90
Tverdopalyvni kotly (TOV «Hazotron-Vlatava», Ukraina). https://www.gazotron.com
Tverdopalyvni kotly (ООО Kotlozavod «Kryher», Ukraina). https://1552.com.ua/ua/catalog/kotlozavod-kriger-ooo-7323/
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 M. P. Senchuk
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).