Дослідження проблеми забезпечення оптимального тиску в розподільчих мережах газопостачання перед побутовими газовими приладами
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2020.0.32-38Ключові слова:
газопостачання, надлишковий тиск, втрати тиску, нормативні вимогиАнотація
Проведений аналіз фактичних значень тиску газу, даПа, в існуючих системах газопостачання. Визначено, що при експлуатації газових мереж населених пунктів виникають зони пониженого надлишкового тиску, даПа, у яких пальники побутових газових приладів не можуть працювати в передбаченому заводами-виробниками режимі. Це призводить до зниження теплової потужності газопальникового пристрою, перевитрати палива та наявності в продуктах згоряння небезпечних сполук. Зниження теплової потужності пальників побутових газових приладів відбувається внаслідок погіршення інжекції і недостатнього змішування газу з повітрям, оскільки спалювання відбувається в режимі, відмінному від номінального. Досліджено значення фактичних тисків, даПа, у вуличній мережі газопостачання, ввідних газопроводах та перед пальниками газових приладів. Розрахована зміна тиску, даПа, у газорозподільний мережі населеного пункту впродовж року та проведений аналіз зміни тиску, даПа, перед пальниками побутових газових приладів вітчизняного та європейського виробництва. Визначено, що відхилення фактичного тиску, даПа, від нормативного перед пальниками газових приладів у зимовий період може сягати близько 30 % для приладів вітчизняного виробництва і 50 % для приладів виробництва країн Європейського Союзу. Запропонований ряд рекомендацій щодо реконструкції й експлуатації розподільчих мереж газопостачання. Урахування їх дозволить підтримувати значення тиску, даПа, перед побутовими газовими приладами на рівні, що рекомендуються в інструкціях з експлуатації.
Посилання
Stasiuk R.B. Udoskonalennia metodiv diahnostuvannia vytokiv z hazovykh merezh /Dysertatsiia na zdobuttia na-ukovoho stupenia kandydata tekhnichnykh nauk./ Ivano-Frankivsk, 2015. – 144 s.
Kaptsova N.I. Pidvyshchennia efektyvnosti ekspluatatsii ta remontu miskykh hazoprovodiv / Avtoreferat dysertatsii na zdobuttia naukovoho stupnia kandydata tekhnichnykh nauk. - Kharkiv – 2018, 24 s.
Vysochanskyi I.I. Udoskonalennia metodiv obsluhovuvannia ta remontu hazovykh merezh z urakhuvanniam enerhetychnykh kharakterystyk pryrodnoho hazu /Dysertatsiia na zdobuttia naukovoho stupenia kandydata tekhnichnykh nauk./ Ivano-Frankivsk, 2019. – 205 s.
Petryshyn I. Analiz pokaznykiv yakosti pryrodnoho hazu, yaki vplyvaiut na protses horinnia / I. Petryshyn, V. Sokolovskyi, N. Petryshyn, I. Darvai // Standartyzatsiia. Sertyfikatsiia. Yakist. - 2012. - № 3. - S. 51-56.
Koliienko A. H. Vplyv parametriv pryrodnoho hazu na pokaznyky roboty hazovoho obladnannia / A. H. Ko-liienko, O. V. Shelimanova // Enerhetyka i avtomatyka: el. nauk. fakh. vyd. / Nats. un-t bioresursiv i pryro-dokorystuvannia Ukrainy. – 2016. – Vyp. 4. – s. 212-222.
Analiz fizyko-khimichnykh vlastyvostei pryrodnykh haziv / K. M. Predun // Mistobuduvannia ta terytorial-ne planuvannia. - 2018. - Vyp. 66. - S. 532-539.
NPAOP 0.00-1.76-15. Pravyla bezpeky system hazopostachannia. – K.: Osnova, 2015. – 179 s.
DBN V.2.5-20:2018. Hazopostachannia. – Minrehionbud Ukrainy, 2019.-109 s.
Lichylnyky hazu membranni SAMHAZ, Nastanova shchodo ekspluatuvannia. SMUK.407369 RЭ. – 35 s. www.samgas.com.ua
DSTU 2204-93. Plyty hazovi pobutovi. Zahalni tekhnichni vymohy. – K.: Derzhstandart Ukrainy, 1993. – 45 s.
Proekt postanovy Pro zatverdzhennia Tekhnichnoho rehlamentu pryrodnoho hazu. 2019. http://www.drs.gov.ua/wp-content/uploads/2019/05/4291.pdf
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Viktoria Konovaliuk, Yurii Franchuk
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).