Аналітичні дослідження енергетичної ефективності природної вентиляції
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2016.20.39-45Ключові слова:
енергоефективність, забезпечення мікроклімату, природна вентиляція, гравітаційна спонукаАнотація
У зв’язку з дорожчанням усіх видів енергії актуальною є проблема підвищення енергоефективності в будівництві. Визначення ефективності використання енергії в системах природної вентиляції з гравітаційною спонукою дозволяє більш повно оцінити енергоефективність забезпечення мікроклімату будівель, обладнаних такими системами, які широко застосовувалися та використовуються на сьогодні у пост-соціалістичних країнах. Прийнята узагальнена фізична модель роботи природної вентиляції з гравітаційною спонукою. Повітря отримує теплову енергію від систем забезпечення мікроклімату, обладнання й освітлення, що споживають невідновлювану енергію, а також від людей, тварин тощо. Частина цієї енергії втрачається через огороджувальні конструкції, а інша є джерелом енергії для природної вентиляції. Частка цієї енергії корисно витрачається на переміщення повітря, а інша частка призводить до теплового забруднення атмосфери. Визначено, що коефіцієнт ефективності систем природної вентиляції з гравітаційною спонукою для висоти H=1…100 м дорівнює 0,000034…0,0034. Зроблено висновок про незначну енергоефективність природної вентиляції з гравітаційною спонукою та про необхідність модернізації таких систем з використанням механічної спонуки й теплоутилізації. Тому для гарячих цехів, для яких механічна вентиляція неможлива, слід шукати шляхи більш ефективного використання теплонадлишків.
Посилання
Systemy teplozabezpechennia budivel. Metodyka rozrakhunku enerhopotreby ta enerhoefektyvnosti systemy. Chastyna 2-1. Teploviddacha systemoiu opalennia. DSTU B EN 15316-2-1:2011. (EN 15316-2-1:2007, IDT). Ukrarkhbudinform, 2012.
Enerhoefektyvnist budivel, vplyv avtomatyzatsii, monitorynhu ta upravlinnia budivliamy. DSTU B EN 15232. (EN 15232:2007, IDT). Ukrarkhbudinform, 2011.
Enerhetychna efektyvnist budivel. Metod rozrakhunku enerhospozhyvannia pry opalenni, okholodzhenni, ventyliatsii, osvitlenni ta hariachomu vodopostachanni. DSTU B A.2.2-12:2015. Ukrarkhbudinform, 2015.
Bogoslovskii V. N. Teplovoi rezhim zdaniia. Stroiizdat, 1979.
Bogoslovskii V. N., Novozhilov V. I., Simakov B. A., Titov V. P. Otoplenie i ventilatsiia. Stroyizdat, 1976.
Shchekin R. V., Korenevskii S. M., Bem G. E., Skorokhodko F. I., Chechik E. I., Sobolevskii G. D., Melnik V. A., Korenevskaia O.S. Spravochnik po teplosnabzheniiu i ventiliatsii. «Budivelnyk», 1976.
Baturin V. V., Elterman V. M. Aeratsiia promyshlennykh zdanii. Gos. izd-vo lit. po str-vu i arkh., 1953.
Tkachuk A. Ya. “Raschet aeratsii zdanii metodom perepada davlenii v otverstii.” Sistemy otopleniia, ventiliatsii i konditsionirovaniia, Gosstroiizdat USSR, 1968.
Zhukovskyi S. S. “Efektyvnist hravitatsiinoi ventyliatsii prymishchen.” Naukovyi visnyk NLTU Ukrainy, Iss. 17.7, 2007, pp. 142–147.
Kharitonov V. P. “Estestvennaia ventiliatsiia s pobuzhdeniem.” AVOK, no.3, 2010, pp. 46–55.
Tekhnicheskie rekomendatsii po organizatsii vozduhoobmena v kvartirakh zhilykh zdanii. R NP AVOK 5.2-2012. IIP «AVOK-Press», 2012.
Opalennia, ventyliatsiia ta kondytsionuvannia. DBN V.2.5-67:2013, Ukrarkhbudinform, 2013.
Mandrus V.I. Hidravlichni ta aerodynamichni mashyny. «Mahnoliia plius», 2004.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Viktor Mileikovskyi, Hanna Klymenko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).