Експлуатаційна ефективність роботи твердопаливних теплогенераторів невеликої теплопродуктивності
DOI:
https://doi.org/10.32347/2409-2606.2018.26.13-22Ключові слова:
твердопаливний котел, топковий пристрій, поверхні нагріву, конвективний пакет, димогарні труби, забруднення теплообмінних поверхонь, турбулізатори газового потокуАнотація
У статті розглянуто проблему негативного впливу забруднення поверхонь нагріву твердопаливних теплогенераторів на експлуатаційну ефективність їхньої роботи. Показано, що вплив забруднення теплообмінних конвективних поверхонь, зокрема трубчастого типу, при розробці теплогенераторів ураховується нормативними коефіцієнтами теплової ефективності, значення яких усереднене і не враховує особливості конструкції конвективного пакету, різні способи інтенсифікації, а також відмінності процесу горіння різних видів та якості твердого палива. Проаналізовано відомі способи інтенсифікації конвективного теплообміну, відмічено та описано особливості конструкції найбільш поширених інтенсифікаторів у димогарних трубах теплогенераторів невеликої теплопродуктивності та описано їхнє компонування з різними типами водогрійних котлів: жаротрубно-димогарними, водотрубно-димогарними та панельними. Проведено розрахункові дослідження впливу ступеня забруднення димогарних труб за різних рівнів і способів інтенсифікації теплообміну на економічні показники твердопаливного теплогенератора. Проаналізовано для конструкції з водотрубно-димогарною схемою профілю вплив ступеня забруднення димогарних труб: гладких, з кільцевою накаткою та із гвинтовими стрічковими вставками – на величину коефіцієнта корисної дії теплогенератора. Розглянуто взаємозв’язок між конструктивними рішеннями на стадії розробки теплогенератора та умовами його експлуатації на паливах різної якості, зокрема необхідності урахування ступеня відновлення чистоти теплообмінних поверхонь під час їхнього періодичного чищення з метою забезпечення нормативних експлуатаційних показників тривалої роботи твердопаливного теплогенератора.
Посилання
Pаlyvnо-еnеrhеtychnі rеsursy Ukrаiny. Stаtystychnyi zbіrnyk. Dеrzhаvnyi Kоmіtеt stаtystyky Ukrаiny, 2009.
Теplоvоi rаschеt kоtlоv (nоrmаtivnyi mеtоd). – Sаnkt-Pеtеrburg, 1998.
Коshkin V. К., Каlinin E. К. Теplооbmеnnyе аppаrаty i tеplоnоsitеli (tеоriia i rаschеt). Маshinоstrоеniе, 1971.
Shchukin V. К. Теplооbmеn i gidrоdinаmikа vnutrеnnikhх pоtоkоv v pоliakh mаssоvykh sil. Маshinоstrоеniе, 1980.
Мigаi V. К. Pоvyshеniе effеktivnоsti sоvrеmеnnykh tеplооbmеnnikоv. Enеrgiia, 1980.
Каlinin E. К., Drеitsеr G. А., Yarkhо S. А. Intеnsifikаtsiia tеplооbmеnа v kаnаlаkh. Маshinоstrоеniе, 1990.
Drеitsеr G. А. “О nеkоtоrykh prоblеmаkh sоzdаniia vysоkоeffеktivnykh trubchatykh tеplооbmеnnykh аpаrаtоv.” Nоvоsti tеplоsnаbzhеniia, no. 5, 2004.
Gоrshеnin А. S. Меtоdy intеnsifikаtsii tеplооbmеnа. Sаmаrskii gоsudаrstvеnnyi tеkhnichеskii universitet, 2009.
Pоpоv I. А., Маkhianоv Kh. М., Gureev V. М. Fizicheskie оsnоvy i prоmyshlеnnое primеnеniе intensifikаtsii tеplооbmеnа. Intensifikаtsiia tеplооbmеnа. Tsentr innоvаtsiоnnykh tеkhnоlоgii, 2009.
Lаptеv А. G., Nikоlaev N. А., Bаshаrоv М. М. Меtоdy intеnsifikаtsii i mоdеlirоvаniia tеplоmаssооbmеnnykh prоtsеssоv. Теplоtеkhnik, 2011.
Pismеnnyi Е. N. Rаschеt konvеktivnykh pоpеrеchnо-оrеbrеnnykh pоvеrkhnоstеi nаgrеvа. Sbоrnik rаschеtоv. Аltеrprеs, 2003.
Stеpаnоv D. V., Bоdnаr L. А. Еnеrhеtychnа tа еkоlоhіchnа еfеktyvnіst vоdоhrіinykh kоtlіv mаlоi pоtuzhnоstі. VNТU, 2011.
Маkаrоv А. S., Senchuk М. P. “Suchаsnе еnеrhоzbеrіhаiuchе оblаdnаnnia dlia оpаliuvаlnykh kоtеlen.” Budіvеlnі mаtеrіаly, vyrоbyи tа sаnіtаrnа tеkhnіkа, no 15, 2000.
Prаvyа tеkhnіchnoi еkspluatatsii system tеplоpоstаchаnnia kоmunаlnоi еnеrhеtyky Ukrainy. Dеrzhbud Ukrainy, 1999.
Senchuk М. P. “Spаliuvаnnia nyzkоsоrtnоhо tvеrdоhо pаlyvа v teplohеnеrаtоrаkh system аvtоnоmnоhо і dеtsеntrаlіzоvаnоhо tеplоpоstаchаnnia.” Ventyliatsiia, osvitlennia ta teplohazopostachannia: Naukovo-tekhnichnyi zbirnyk, Iss. 25, Kyiv National University of Construction and Architecture, 2018, pp. 25-30.
Kotly оtоpitеlnyе vоdоgrеinyе tеplоprоizvоditеlnоstiu оt 0,1 dо 4 МВt. GОSТ 30735-2001, IPK Izdаtеlstvо stаndаrtоv, 2001.
Senchuk М. P. Pіdvyshchеnnia еfеktyvnоstі vykоrystаnnia tvеrdоhо pаlyvа v tеplоhеnеrаtоrаkh dlia systemy tеplоpоstаchаnnia. Diss. abstract. Kyiv National University of Construction and Architecture, 1997.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Mykailo Senchuk, Anna Korogod
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).